Tarihçe

DECOFIRE ''fashionforfire''

Architectural firemakers

Decofire” 2003 yılında yeni nesil tasarım şömine ve radyatör teknolojileri ürünlerinin mimarlar ve son kullanıcılara sunmak ve sektöre kurumsal bir konum kazandırmak amacıyla Avrupa'nın en saygın ve prestijli markaları ile işbirliğine gitmiştir.

Türkiye Exclusive Distribütörlüğünü ve tek yetkili temsilciliğini yaptığı markalar ; FOCUS CERATION France,M-DESIGN Belgium,PIAZZETTA Italy,ECOSMARTFIRE Avusturalya,CINIER France.
Şömine konusunda eğitimlerini, distribütörlüğünü yapmakta olduğumuz markalardan almış olan satış ve montaj mühendislerinden oluşan ekip Türkiye'deki Dünya ölçekli firmalarda görev yapmış tecrübeli Mühendis ,satış personeli ve montaj ekibinden oluşmaktadır.
Decofire,mevcut koleksiyonların yanı sıra kişiye özel şömine tasarımları,projelendirmeleri ve uygulamaları yaparak mimariye özgün bir çizgi kazandırır.
Beklentileri klasik yaklaşımdan ,tasarım ve mühendislik anlayışına sokmak isteyen Decofire,kalitesini CE,DIN Plus,HR Plus,Flamme Verte Uluslar arası belgeleriyle ispatlamıştır.

2007 yılında doğalgaz ve lpg yakıtları ile uyumlu çalışabilen şömine haznelerinin ithalatını gerçekleştiren Decofire ,Gazmer,İgdaş ve diğer gaz dağıtım kuruluşlarınca onay sürecini tamamlamıştır.

Türkiye'nin seçkin mimarları ile ortaklaşa yürüttüğü referanslarına  oteller, konaklar, villa projeleri ve daha bir çok kurumsal ve bireysel konut ve ticari işletme  dahildir.

Referanslar

 

DOMINIQUE IMBERT TASARIM FELSEFESİ
Uluslararası Tasarım Konferansı, Kiev, Ukrayna, 2001. Dominique Imbert'in Röportajı

- Ben bir tasarım okulunda bulunmadım.
- Mimarlık okumadım.
- Hayatım boyunca tek bir çizim dersi almadım.
- Resim, heykel, güzel sanatlar veya sanat tarihi okumadım.
- Bunlardan hiçbirini yapmadım.

Bununla birlikte, birkaç aydır Londra'daki bir Hint restoranında bir Yunan aşçı yemek yapmayı öğrendim. Ayrıca etnoloji eğitimi aldım ve Alaska'da Inuits ile biraz zaman geçirdim. Paris'teki Sorbonne'da Sosyoloji alanında Doktora ('İşyerinde estetik davranış üzerindeki etkisi' için) verdim . Focus bir Fransız ticaret bakanı tarafından Yaratılış Ulusal Ödülü ile verildiğinde (Paris 1995) veya Bordeaux, Grenoble veya Stockholm'deki Çağdaş Sanatlar Müzesi'nde veya New York'taki Guggenheim'de sergilenen şöminelerimizi gördüğümde; altın 'Trophées du Design' madalya kazanırken (Paris 1994, 1997, 2001) ya da Batimat ticaret fuarında (Kasım 1999) Yenilik Ödülü verildiğinde ya da Lord Norman Foster kendisi için bir şömine tasarlamamızı istediğinde merak ettim.Neden?Neler oldu merak ediyorum - belki de gençken, Obelix gibi, sihirli bir "tasarım" iksirindeydim. Eninde sonunda bu konuda bir okula gitmemenin kendim için her şeyi keşfederek öğrenmenin daha iyi olup olmayacağını hala sorguluyorum.

Söyleyebileceğim bir şey şu ki, ben gençken, ülkede tatil yaparken zamanımın çoğunu köy demircisinin döşeme demirlerinden kaynaklayarak geçirdim. Heykel yapmaya cesaret edemediğim için çelikten şekiller çıkarmaya başladım. Bu virüs birdenbire 27 yaşında beni farklı bir vizyona itti. Ardından Paris'ten ayrıldım ve Fransa'nın güneyindeki kendi atölyemi kurdum.

Bugün Focus'a yakın çalışan yaklaşık yüz kişiyle ve üretimimizin% 50'sinden fazlasını (Batı ve Doğu Avrupa, Japonya ve Amerika da dahil olmak üzere) ihraç eden ihracatımız olsa bile, moda ve piyasa güçlerinin çifte baskısından kaçınmaya çalışıyoruz . Sezgimi takip etmeye ve zevk için çalışmaya devam edebilmenin olağanüstü şansına sahibim.

Aradığım şeyi anlamaya başladım. Beni ilgilendiren şey, beni hareketlendiren şeydir ve bir maddenin iç dünyasındaki ruhu, belirli şekil ve açıların derinliklerinde saklı keşfederek taşındım. Bu, çevremizin soğuk, hesap ve konvansiyonel bağlamının ötesinde bir boyut ortaya koymakla ilgilidir. Şekillerden anlam vermek için muazzam bir keyif alıyorum - gizli bir anlam, şiir duygusu.

Şiir olmadan, yaşamak!!!.

Benim için tasarım, şiir ve fayda arasındaki, sanat ile işlevsellik arasındaki, duygu ile akılcılık arasındaki gerginliğin ifadesi.

Peki ben bir tasarımcı mıyım?
Buna cevap veremem ...

A FIRM BELIEF IN "MADE EN FRANCE"

Focus remains where it began life, in the village of Viols-le-Fort in the south of France, in the stone house renovated by Dominique Imbert. This is where he created the very first Antéfocus, and today it is the company’s head office. It is also the workshop (L’Atelier Dominique Imbert) where Focus models are conceived and designed.
It is from this medieval hamlet in the midst of the Mediterranean garrigue that Focus exports its fireplaces all over the planet.

FOCUS CREATION

Atelier Dominique Imbert uluslararası ticari markası
1967'de yaratılan ilk orijinal model Antefocus
1968'de yaratılan markanın tasarım ikonik simgesi Gyrofocus
şimdi 65 şömine modelinden oluşan bir koleksiyon
1980'de satılan 100 şömine, 2016'da 2000'den fazla,
2016'da 10 milyon avroluk bir satış cirosu,
55 ülkeyi kapsayan küresel bir dağıtım ağı.


Ancak Atölye Dominique Imbert, Fransa'nın güneyindeki küçük bir atölyenin, devamlı olarak sergilediği maceranın yanı sıra, tüm işbirlikçilerinin güvenini ve sadakatini, hem sektörünün hem de halkın dünya çapında tanınmasını sağlıyor.

Etik nedenlerden ötürü, tüm Focus modelleri Fransa'da üretilmiştir ve Focus markasının karakteristik, orijinal ve çağdaş tasarımını koruyan bu koleksiyon enerji açısından çok verimli bir şekilde üretilmiştir.

FOCUS ,FRANSA

1892 yılında kurulmuş olan üretim tesisi Theus'un, çelik konusunda tecrübesi 100 yıldan fazla . Atelier Dominique Imbert'in bir yan kuruluşu olan Theus, Fransa'nın Vaucluse bölgesinde ana kuzey-güney otoyolunda ve demiryolu bağlantısında Cavaillon'da bulunuyor.

Theus, Güney Avrupa'daki en önemli lojistik merkezlerden birinin merkezinde ve 22.000 m²'lik bir alanı kaplarken, uluslararası müşterilerine sunmaktadır.

• Son teknoloji ürünü çok fonksiyonlu üretim ekipmanları ile 7,800 m²'lik atölye alanı,
• Bilgisayar destekli tasarım için güçlü 2B ve 3B yazılımlı bir departman; ekibin planları tasarlamaya ve geliştirmesi-AR-GE
• 400 m²'lik ofis ve showroom alanı, burada 30'dan fazla Focus modeli, fabrikanın savoir-faire'in somut örnekleri olarak gösteriliyor.

Odun şöminelerinin yanı sıra Theus, tasraım ve kişiye özel davlumbazlar ve şömineler yapar. Hedef, sürdürülebilir kalkınmanın tüm yönlerine duyarlıdır ve Fransa'daki tüm ürünlerimizin% 100 Fransada üretildiğini bildirmek bizim için bir gurur kaynağıdır. Focus tedarikçileri ve taşeronlarını kendi teknik becerileri ve üretim alanına olan yakınlığı kriteriyle seçer.

ÖDÜLLER

National Prize for Creation, awarded by the French Trade Minister (Paris 1995)
Innovation Prize at the Batimat trade show (Paris 1999)
Export Award at ‘Avenir 2000’ (Paris 2000)
Selected by Norman Foster and Associates (London 2000)
First prize ‘Concours de l’Excellence’ by the Chamber of Trades (Montpellier 2001)
3 Gold ‘Trophées du Design’ at the Batimat trade show (Paris 2001, 1997, 1994)
Selected as one of the ‘Top 100 best French companies’ (first in Languedoc-Roussillon) (L’Entreprise magazine, July 2003)
Silver medal at the ‘Concours du Design’ (Stuttgart 2004)
4 Silver ‘Trophées du Design’ at the Batimat trade show (Paris 2007, 2005, 1995, 1993)
Winner in an online competition for homesolute.com (Germany 2009)
Nominated for the ‘Observeur du Design’ prize (Paris) : 2007, 2009, 2010, 2011, 2012, 2014, 2017(Cubifocus)
First prize for 'World's most beautiful object (Pulchra design awards, Italy, 2009)
Nominated for the ‘Design Award of the Federal Republic of Germany’ : 2010, 2011, 2014, 2017(Slimfocus)
Reward for the” most inspired creation of Helsinki Design Week " on 2010
Superflame Prize 2009 of polish review Świat Kominkow for the overall achievement.
Prix de la Performance - Journal "Les Echos" - Montpellier 2011
Star ‘Observeur du Design (Paris 2002, 2013)
Winner Interior Innovation Award 2014 and 2015 (Germany)
Winner Reddot award 2014 (Essen - Germany)
Winner of the German Design Award in Gold 2017 - Slimfocus
Hearth & Home exhibition (Harrogate - Angleterre)
Curvifocus: Winner "product of the year 2017" and "gas appliance of the year"