top of page

Focus Creation

Focus şöminelerin evrenini keşfedin. Basit bir taslaktan Focus şömineler şekilleniyor: Dominique Imbert imzalı gerçek tasarım dehası ile dokunuşları hissedin. Nasıl yapılıyorlar? Bunları tasarlayan ve üreten uzmanlar kimlerdir? Focus, 50 yıldır yaratıcılık ile zorlu teknik standartlar arasında mükemmel bir denge kuruyor. Focus, sizi fikrin başlangıcından idari ofislere ve ustalığın tam anlamıyla devreye girdiği üretim atölyesine kadar evrenini keşfetmeye davet ediyor. Focus metal işçileri her soba ve şömine için özel donanımlar üreterek her modeli benzersiz kılar. El yapımı üretim, soyut olanı somut hale dönüştürerek tasarım ve araştırma çalışmalarına hayat veriyor.

Decofire 17 yıldır Focus Creation markası Türkiye exclusive distribütörüdür.

Focus Fireplaces

Focus, asma şöminenin orijinal mucididir. Fransa'nın Viols le Fort kentinde usta zanaatkar Dominique Imbert tarafından kurulan marka, kuruluşundan bu yana tasarım yeniliği ve işçilikten ödün vermeyen bir yaklaşımla anılıyor. Focus, küçük bir sanatçının stüdyosundan, artık 60'ın üzerinde orijinal model üreten uluslararası bir tasarım ve teknoloji markasına dönüştü. Yerel üretime bağlı ve estetik açıdan kararlı bir şekilde modernist olan her yeni Focus tasarımı, şömine tasarımının geleneklerine meydan okuyor. Gyrofocus'un 1968'de piyasaya sürülmesinden bu yana, bu heykelsi başyapıtlar tasarım ve mimari dünyaları tarafından coşkuyla benimsendi; mimarlar Norman Foster,Zaha Hadid ,Isay Weinfeld ve Snohetta kolektifi, çalışmalarına Focus şömineyi dahil eden birçok mimar arasında yer aldı.

gyrofocus.jpg

A design icon

 

Gyrofocus estetik mükemmelliği simgelemeye devam ediyor. Guggenheim New York'tan Stockholm Modern Sanat Müzesi'ne, Norveç'teki vahşi geyik gözlem kulübesinden Yeni Zelanda'daki Cloudy Bay şarap imalathanesine,Japonyadan ve tabi ki Türkiye'de seçkin mimarların mekanlarına kadar her yerde görüldü. Dünya çapındaki çeşitli iç mekan tarzlarıyla zahmetsiz uyumu, tüm şömineler arasında en ikonik olanı olarak yerini sağlamlaştırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz 45 yıl boyunca GyroFocus, 2009 yılında Pulchra Tasarım Ödülü'nde (İtalya) alınan Dünyanın En Güzel Nesnesi olmak üzere etkileyici bir ödül, madalya ve diğer ayrıcalık koleksiyonunu bir araya getirdi. Gyrofocus, şu anda sürekli üretiminin beşinci on yılındadır. Moda,zevk ve kısa süreli trend değişikliklerine rağmen, 1968'de olduğu gibi bugün de ikonik olmaya devam ediyor.

The creator

Dominique Imbert, tasarım uygulayıcısı olarak mesleğini keşfetmeden önce Londra'da mutfak görevlisi, Alaska'da kaşif ve Paris'teki La Sorbonne'da Sosyoloji Doktoru olarak çalıştı, ancak unvanlar konusunda hiçbir zaman büyük bir başarı göstermedi. “Ben tasarımcı mıyım?” sorusuna cevap bulamadır. “Sanat okuluna gitmedim, mimarlık okumadım, tek bir çizim dersi bile almadım, resim, heykel, güzel sanatlar, sanat tarihi okumadım. Ben bunların hiçbirini yapmadım." Çekincelerine ve doğuştan gelen alçakgönüllülüğüne rağmen Imbert'in tasarım dünyasına katkısı olağanüstü oldu. 1960'lı yıllarda Focus'u kurduğunda firmasının Fransa Ulusal Yaratılış Ödülü'nü kazanacağını veya eserlerinin çağdaş sanat müzelerinde sergileneceğini hayal bile edemezdi. Verimli sıcaklığın yanı sıra estetik zevk de sağlayan bir odun sobası arayışı, şömine tasarımında dalga yaratmaya devam eden bir devrimle sonuçlandı.

Screenshot 2023-11-01 at 13-02-14 Focus Suspended and Hanging Fireplaces Oblica.png

Focus Products

bottom of page