top of page

DECOFIRE FOCUS ŞÖMİNELERİNİN YARATICISI DOMİNİQUE IMBERT

Dominique Imbert 1940 yılında Fransa’nın güneyinde, Montpellier'de dünyaya geldi.

Londra’da ve Paris'te Edebiyat öğrenimi gördükten sonra, Amerika’ya giderek kendi deyimiyle “kazayla" Alaska'da etnolog, Manhattan'da ise aşçıbaşı olarak çalıştı. Amerika’dan Fransa’ya geri dönen Dominique Imbert, Sorbonne Üniversitesi'nden Sosyoloji doktorası aldıktan sonra Paris Lisesi'nde edebiyat profesörü olarak çalışmaya başladı.

4 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra karatahtayı bırakmaya karar verdi ve 1967 yılında, Montpellier’in kuzeyindeki Ortaçağ Fransa’sından kalma bir kasaba olan Viols Le Fort 'da çelikten heykeller yapan bir atölye kurdu.

Burada ilk Focus şöminesini kendi kullanımı için tasarladı ve üretti. Daha sonra bu denemeyi tasarladığı her şeye hayran kalan kimseler için tekrarladı. Eserlerini tasarlamaya devam ettikçe özgün bir çizgi oluştu ve dünyanın en prestijli şömine markası ve Fransa'nın en değerli 100 şirketinden biri olan “Focus” doğdu.

Bu model ve daha bir çok şömine modeli sayısız tasarım ödülünün yanı sıra dünyaca ünlü müzelerde sergilenerek dünyanın en ünlü dekorasyon dergilerine kapak oldu.

Avrupa'nın en prestijli dizayn şömine markası olan ve Fransa’nın en değerli 100 şirketinden biri olan Focus çağdaş tasarım tarihinde orijinal estetik ve özgün bir çizgiye sahiptir ve kısa süreli moda anlayışından ve trendlerden uzaktadır.

Tasarımda, mühendislikte, teknik serviste ve hepsinden önce üretimde kalite anlayışı tüm modellere yansıtılmaktadır.

Tavandan asılan ve 360 derece dönebilen sıra dışı tasarımlar ve yine sıra dışı şömine kaplama modelleri Focus’u diğer üreticilerden ayıran en önemli özelliklerdendir. Focus markası adı altında koleksiyonu Gyrofocus odunlu yakıtlı açık orta şömine, Ergofocus odun yakıtlı açık orta sömine, Batyscafocus odun yakıtlı orta somine, Batyhscafocus Hublot cam kapaklı orta şömine, Agorafocus cam kapaklı orta şömine gibi tavana asılı orta şömineler tamamlamaktadır.

Odun yakıtlı orta şömineler ile birlikte zaman içerisinde teknolojik gelişmeler ile birlikte, doğalgazlı şömine modelleri ve bacasız şömine modelleri de koleksiyonda kendine yer bulmuştur. Dominique IMBERT şömine koleksiyonunu süreç içerisinde şömine aksesuarları, odunluk ve maşa takımları, Sigmafocus Barbekü, Diagofocus Barbeku, Mikadofocus Barbekü, Smartfocus Barbekü, Sunfocus Barbekü modelleri ile geliştirmiştir.

Bir çok tasarım ödülüne layık görülen Focus modelleri dünyanın belli başlı müzelerinde sergilenmiş ve en görkemli mekanlarında yerlerini almıştır.

 

En çok Satılan Focus Şömine Modelleri ;

Gyrofocus Odunlu Orta Şömine

Ergofocus Odunlu Orta Şömine

Bathyscafocus Odunlu Orta Şömine

Bacasız Şömineler Hakkında SSS

Yakıt tamamen yanmadan şömine söndürülebilir mi?

Evet. Yakıt bitmeden de herhangi anda şömine söndürülebilir. Ancak yakıt bitene dek yanmaya devam ettirmenizi tavsiye ediyoruz. Söndürme mekanizması evi terk etmeniz ve yanar vaziyette bırakmamanız gereken anlar içindir.

 

Şömineyi nasıl yakarım?

Aldığınız ürünle beraber verilen kullanım kitapçığı Ecosmart bacasız şömineyi güvenli ve verimli olarak kullanmak için ihtiyacınız olan tüm talimatları sunar. EcoSmart™ Şöminenin yakılması çok basittir– sadece talimatlara uyun ve bir kaç saniyede güzel alevleri evinize taşıyın.

 

Ecosmart Şöminelerin montajı kolay mıdır?

EcoSmart™ Şömineler kolay kurulup çalıştırılacak şekilde tasarlanmıştır. Baca veya boru bağlantısına gerek olmadan, EcoSmart™ Şömineler çok esnektir ve iç dekorasyonunuzun herhangi bir aşamasında kullanılabilir. Detaylı spesifikasyonlar için distribütörünüzle temasa geçin.

 

Kurulum süresi nedir?

Aslında gerçek bir montaj yoktur. Tasarım Şömineler ve Şömine Izgaraları serimiz sadece istenen yere konumlandırılıp hemen çalıştırılabilir. Şömine Hazneleri serimiz de istediğiniz yere uyacak ve etrafı kapatılacak şekilde tasarlanmıştır.

 

Ecosmart Şömineleri her yere montaj yapılabilir mi?

Hemen hemen her yere! Ecosmart bacasız şömineler oldukça küçük odalar dışında her yere uygundur. Montaj ile ilgili detaylar kullanılan modele göre değişkenlik göstermekte olup ürün kullanım kılavuzunda tüm detaylar belirtilmiştir.

Ecosmart uygulaması yapmadan önce yerel distribütörünüze yetkili kurumlardan izin gerekip gerekmediğini sorunuz. Bu durum birkaç ülkede izne tabidir.

 

Montaj için ekip yolluyor musunuz?

Tüm ürünlerimiz kolayca montaj ve uygulama yapılacak şekilde dizayn edilmiştir. Bazı Tasarım Serisi modeller demonte olarak gelir ve kurulum kılavuzuyla parçalar kolaylıkla birleştirilebilir. Bunu son kullanıcı kendi yapabilir veya bir profesyonele yaptırtabilir.

 

Halihazırda mevcut şömineme uygun ürünleriniz var mı?

Burner kit ve şömine ızgarası serilerimiz halihazırda yapılmış ve türlü nedenlerle kullanılmayan açık tip (cam kapaksız) şöminelerin içine yerleştirilmek suretiyle kullanılabilir. Bu tür uygulamalarda minimum mesafelere dikkat ediniz.

Şömine iç ızgara serimiz içerisinde Ecosmart burner kit barındıran kolaylıkla mevcut şöminenin içine konumlandırılabilecek veya yeni şömine tasarımlarında kullanabilecek ürünlerden oluşur.

 

Ecosmart burner kit'ler nasıl temizlenir?

Tüm paslanmaz çelikler yumuşak nemli bir bez üzerine marketlerde satılan paslanmaz çelik temizleyici sprey sıkıp silinerek kolaylıkla temizlenebilir. Şömine yakılıp tüm yakıt bittiğinde ve burner kit soğuduğunda bioethanol kalıntılarını yok etmek için bir süreliğine sıcak suyun altına tutabilirsiniz. Paslanmaz çelik üzerinde yanma ile zamanla renk solmaları meydana gelmesi normaldir.

Şömine bulunduğu odayı ısıtır mı?

Ecosmart şömineler oldukça verimlidir, çünkü bacasızdır. Bacadan bir ısı kaçısı olmaz yanma sonucu açığa çıkan tüm ısı odada kalır. Isıtma kapasiteleri ve hacimleri için lütfen burner kit bölümünü okuyunuz.

Klasik şömine modellerinden modern şömine tasarımlarına kadar Decofire Tasarım Şömine Serisi evinizin dekorasyonuna inanılmaz katkı sağlayacak ve vazgeçilmez bir eşyanız olacak.

Taşındığınızda yanınızda götürün

Portatif bacasız şöminelerimiz baca veya karmaşık kurulum prosedürlerine gerek duymaz. Bu nedenle kurulumları son derece çabuk ve kolaydır. Şöminenizi odadan odaya götürün, iç mekandan bahçeye çıkartın veya sıcak yaz aylarında kaldırın. Her şey sizin elinizde…

Hızlı ve Kolay

Herhangi kurulum veya inşaat işine gerek olmaksızın, sadece ambalajını açın, yerleştirin ve kullanmaya başlayın.

Baca veya elektrik bağlantısı gerektirmez.

Bioethanol şömine yakıtı oldukça temiz yanar, dolayısıyla herhangi atık gaz çıkışı olmaz. Böylece yüksek baca maliyetlerine veya baca fan çekiş sistemlerine para ödemezsiniz. Portatif şöminelerimiz her türlü ortama sıcaklık ve dekoratif katkı sağlayan basit,pratik ve çevreci bir çözümdür.

 

Ödüllü Tasarımlar

EcoSmart Fire 2004 yılında global pazarda yerini almıştır ve aynı yıl Avustralya Tasarım Ödülü’nü kazanmıştır.

Diğer ödüllerimiz arasında:

2011 IIDA/HD Award for Excellence - Aksesuarlar ve Özel Unsurlar (ABD)

2011 Yeni Ürün Ödülü – Dekoratif Ekipman (AVUSTRALYA)

2010 Editörlerin Seçimi Ödülü –En İyi Yeni Ürün (ABD)

2009 New York House Dergisi’nin Yenilikçi Çevreci Tasarım Ödülü (ABD)

2009 Avusturalya Uluslar arası Tasarım Ödülü (AVUSTRALYA))

2009 Hearth & Home Vesta Ödülü (ABD)

2006 Interior Design Dergisi Yılın En İyisi "Roscoes" Ödülü (ABD)

Bacasız Şömine Tasarım Şömine Serisi

Bacasız Şömine Nedir?

Bacasız şömine bioethanol yakıt ile yanan, koku, duman, is yapmayan insan sağlığına zararı olmayan yeni nesil bir şömine çeşitidir.

Bioethanol nedir?

Bioetanol metil ispirto olarak da bilinen saf alkoldür.

Bioetanol veya sadece 'etanol' bitkisel yan ürünlerin şeker ve nişasta bileşenlerini fermente etmek suretiyle elde edilen yenilenebiir bir enerji kaynağıdır . Bunlar genel olarak şeker kamışı, buğday gibi ürünlerdendir. Ayrıca mısır, patates, süt, pirinç, pancar ve son dönemde üzüm, muz gibi ürünlerden de yapılmaktadır ve bunlar söz konusu ülkenin tarım gücüne de bağlıdır.

Bugün, bioetanol pek çok kullanıma sahiptir: Petrolle karıştırılarak sürdürülebilir bir ulaşım yakıtı oluşturur, kozmetik ve diğer üretim proseslerinde kullanılır ve temiz yanan, güzel alevli şöminelerde de kullanılır.

Doğalgazlı Şömine

İgdaş Onaylı Decofire Doğalgazlı Şömine Koleksiyonu

İnsanoğlu varoluşundan bu yana hep ateşle içiçe oldu. Gündelik yaşamındaki ihtiyaçlarında ateşi ısı,ışık hatta inanç kaynağı olarak kullandı.

Ateş zaman içinde yeni cihazlar ve yakıt türleri ile gündelik hayatımızdaki vazgeçilmez yerini korudu. Dünya'daki zengin rezervleri ile temiz,verimli,ekonomik ve doğaya saygılı bir yakıt olan doğalgaz kullanımının son yıllarda yaygınlaşması bu yakıt türünde de hem ısıtma işlevi hem de görsel zevk sağlayacak ürünlerin tasarlanarak üretilme ihtiyacını doğurdu.

Decofire doğalgazlı şömine koleksiyonu bulunduğumuz modern çağda yaşadığımız mekanlara ateşi güvenli ve konforlu bir şekilde taşıyarak ona hükmetmek amacıyla tasarlandı. Aynı zamanda bu doğalgazlı şömine koleksiyonu müstakil yapıların vazgeçilmezlerinden olan şömineleri çok katlı yapılarda da depolama gerektirmeyen ve temiz bir yakıt olan doğalgazla;odun taşıma,is,kül gibi zahmetlere katlanmadan konforlu bir şekilde kullanmak için tasarlanmıştır. Sahip olduğu hermetik baca sistemiyle mevcut yapıyı renovasyona sokmadan ve yüksek baca maliyetleri yaratmadan mimarinin dekoratif unsurlarına minimal çizgisiyle maksimum katkı sağlamaktadır.

Isı veriminden faydalanmak, mimariye dekoratif katkı sağlamak, yapılara değer ve konfor katmak. Doğalgaz tesisatının bulunduğu ve hermetik baca sisteminin uygulanbileceği her türlü yapıya uygulama yapmak mümkündür. Residence-apartman daireleri,müstakil evler, oteller, restoranlar, şirket merkezleri...

Koleksiyon kapsamındaki doğalgazlı şömineler kapalı hazne sistemi ile çalışmaktadır. Hazne içerisinden yükselen baca borusu ile yanan atık gazlar tahliye edilirken aynı zamanda yanma için gerekli oksijen sağlanır. Bu fonksiyonlar eşmerkezli baca sistemi içerisinde gerçekleşir.Merkez boru yanma ile açığa çıkan gazları tahliye ederken dışarda kalan boru yanma için gerekli oksijeni temin eder. Bu sistem sayesinde artık bacanın çatıdan veya duvardan çıkması tercih edilebilir.

Decofire doğalgazlı şömineler manuel veya uzaktan kumanda ile kontrol edilebilir. Uzaktan kumanda radyo frekansı ile iletişim kurar.Aynı zamanda sahip olduğu termostat ile ortam sıcaklığı otomatik olarak kontrol edilebilir. Uzaktan kumanda ile termostat zaman ayarlı olarak da programlanabilir.Bu programlama sayesinde, şöminenin kapalı konumdayken dahi istenilen saatte çalıştırılıp kapatılması mümkündür. Uzaktan kumandanın kaybolması ve arızalanması ihtimaline karşılık şömine üzerindeki manuel kontrol devamlı devrededir.

Doğalgazlı şöminelerin iç bölümünde çeşitli dekoratif taş seçenekleri mevcuttur.Seramik odun seti,beyaz taş yanısıra safir ve elmas gibi şöminenizi sıradışı görünüme kavuşturacak değerli taşları da tercih edebilirsiniz. Mevcut İç Tesisat Yönetmeliği'ne göre yalnızca İgdaş ve diğer gaz dağıtım kuruluşları tarafından onaylı doğalgazlı şömineler iç tesisat projelerinde kullanılabilir. Decofire bu bağlamda doğalgazlı şömine koleksiyonu için gerekli yasal işlemleri tamamlayarak onay belgesini almaya hak kazanmıştır.

Dış Mekan Bacasız Şömine Koleksiyonu

DECOFIRE DIŞ MEKAN ŞÖMİNELER

Kullanım konforu sunan EcoSmart Fire dış mekan şömineleri geleneksel dış mekan şöminelerinin zorluklarını ortadan kaldırmaktadır. Temizleme veya bakım gerektirmez. Odun istiflemenize gerek kalmaz. Şöminenizi kolayca yakar ve uzun saatler keyfini sürebilirsiniz..

Bahçenizin Keyfini Sürün..

Kaliteli, şık ve portatif bioetanol dış mekan şömineleri bahçeler, avlular, teraslar, verandalar, havuz alanları, açık ve kapalı eğlence alanları için sorumluk bilincinde eğlence alanları yaratır. Bir kaç dakika içerisinde şöminenizin büyüleyici ateşinden keyif almaya başlayabilirsiniz.

Özel güçlendirilmiş camdan ve kötü hava şartlarına dayanıklı materyallerden yapılmış olan EcoSmart dış mekan şömineleri açık alanlarınıza kalite getirir.

Kolaylıkla yerini değiştirebilirsiniz.

Herhangi bir donanım bağlantısı olmayan, Bioethanol bacasız şömine yakıtı ile çalışan dış mekan bacasız şömineler tamamen portatiftir ve kolaylıkla başka bir yere taşınabilir veya sabit bir lokasyonda bırakılabilir.

Dostlarınızla unutulmaz bir gece için bahçenizde veya havuzunuzda sihirli bir gece yüzüşü için yerinizi alın. Dış mekanlarınızda özel bir çekim noktası oluşturmak hiç bu kadar kolay olmamıştı.

Ecosmart Bacasız Şömine Burner Kit

DECOFIRE BACASIZ ŞÖMİNE BURNER KİTLERİ

Ecosmart Fire Bacasız şömine burner kit ürünlerini seçtiğinizde konut ve ticari mekanlarda yaratıcılığınızı kullanarak farklı tasarımları hayata geçirebilirsiniz.

Sade ve şık

Bioetanol temiz yanan bir ürün olduğundan, EcoSmart Bacasız Şöminelerinin bacaya ihtiyacı yoktur. Bunun yanında şöminelerimiz sıvı bioetanolü burner kit içerisinde muhafaza ettiğinden kablo veya gaz bağlantısı da gerektirmez. Bu özellikleri ile EcoSmart şömineleri iç veya dış mekandaki herhangi bir yere kolaylıkla kurulabilmektedir.

Baca kurulumu gerektirmez

Bioetanolün yanması ile ısı ve düşük miktarda su buharı açığa çıkar. Bunun anlamı da şöminenizi kullanmak için bir bacaya ihtiyaç duymayacağınızdır.

Gaz veya elektrik bağlantısı gerektirmez

Sıvı yakıtı içinde barındıran burner kitler doğalgaz borusu veya bir elektrik prizi gibi herhangi donanım bağlantısına gerek duymaz.

Ömür boyu sorunsuz kullanım

EcoSmart burner kitler yüksek kalitede, 304 tipi paslanmaz çelikten üretilir ve her kullanıldığında ideal performansı verirler. EcoSmart bacasız şömine burner kitler tasarımcılarımız ve mühendislerimiz tarafından her zaman kullanım esasına göre dizayn ve test edilmiştir. Burner kitlerin sürgü mekanizmaları kilitlenmez ve alev sadece belirlenmiş olan alanda yanar.

İdeal Yakıt Sarfiyatı

Burner kitler tasarımdan taviz vermeden verimli bir kullanım için tasarlanmıştır. Burner kitler içerisinde yer alan paslanmaz çelik ağdan yapılan yakıt odacıkları izolasyon sağlayarak rüzgarın yakıt üzerindeki etkisini azaltır ve yakıt tüketimini minimum seviyeye indirir.

Kalite, Güvenlik, Emniyet

EcoSmart Fire burner kitler dünyada tanınmış pek çok mimar ve tasarımcı tarafından tercih edilmektedir. Kalite, tasarım, güvenlik ve emniyet kriterlerini önemseyenler işini şansa bırakmaz ve EcoSmart Fire burner kitleri tercih eder.

Ecosmart Bacasız Şömine Burner Kit

DECOFIRE BACASIZ ŞÖMİNE BURNER KİTLERİ

Ecosmart Fire Bacasız şömine burner kit ürünlerini seçtiğinizde konut ve ticari mekanlarda yaratıcılığınızı kullanarak farklı tasarımları hayata geçirebilirsiniz.

Sade ve şık

Bioetanol temiz yanan bir ürün olduğundan, EcoSmart Bacasız Şöminelerinin bacaya ihtiyacı yoktur. Bunun yanında şöminelerimiz sıvı bioetanolü burner kit içerisinde muhafaza ettiğinden kablo veya gaz bağlantısı da gerektirmez. Bu özellikleri ile EcoSmart şömineleri iç veya dış mekandaki herhangi bir yere kolaylıkla kurulabilmektedir.

Baca kurulumu gerektirmez

Bioetanolün yanması ile ısı ve düşük miktarda su buharı açığa çıkar. Bunun anlamı da şöminenizi kullanmak için bir bacaya ihtiyaç duymayacağınızdır.

Gaz veya elektrik bağlantısı gerektirmez

Sıvı yakıtı içinde barındıran burner kitler doğalgaz borusu veya bir elektrik prizi gibi herhangi donanım bağlantısına gerek duymaz.

Ömür boyu sorunsuz kullanım

EcoSmart burner kitler yüksek kalitede, 304 tipi paslanmaz çelikten üretilir ve her kullanıldığında ideal performansı verirler. EcoSmart bacasız şömine burner kitler tasarımcılarımız ve mühendislerimiz tarafından her zaman kullanım esasına göre dizayn ve test edilmiştir. Burner kitlerin sürgü mekanizmaları kilitlenmez ve alev sadece belirlenmiş olan alanda yanar.

İdeal Yakıt Sarfiyatı

Burner kitler tasarımdan taviz vermeden verimli bir kullanım için tasarlanmıştır. Burner kitler içerisinde yer alan paslanmaz çelik ağdan yapılan yakıt odacıkları izolasyon sağlayarak rüzgarın yakıt üzerindeki etkisini azaltır ve yakıt tüketimini minimum seviyeye indirir.

Kalite, Güvenlik, Emniyet

EcoSmart Fire burner kitler dünyada tanınmış pek çok mimar ve tasarımcı tarafından tercih edilmektedir. Kalite, tasarım, güvenlik ve emniyet kriterlerini önemseyenler işini şansa bırakmaz ve EcoSmart Fire burner kitleri tercih eder.

Nostaljik Döküm Radyatör Koleksiyonu Decofire Showroomda

İlham Kaynağı
Adını 19. yüzyıl sonlarında Fransa'nın başkenti Paris'te yaşanan güzellik ve zarafetin hakim olduğu Belle Epoque döneminden alan nostaljik döküm radyatör koleksiyonu Decofire aracılığıyla Türk mimarlarının seçkin projelerinde kendine yer buluyor.

Fransız dekorasyon stillerinin canlandırılmasıyla hayat bulan bu radyatör koleksiyonu modern bir antikanın yaratacağı hayranlık duygusunun yanı sıra hem geleneksel hem de çağdaş bir estetik anlayışından beslenerek dayanıklılığı, kalitesi, zarafeti ve nazik ısıl gücü ile yüzyıllardır bulunduğu mekanları sarmalayarak hayatta kalmayı başarıyor.

Ürün Çeşitliliği
Koleksiyon dahilinde sunulan model, ebat, desen, renk ve dokulardaki çeşitlilik birçok mimari akımla kombine edilebilmesine olanak sağlıyor.

Tamamlayıcı Aksesuarlar
Alternatif modellerin yer aldığı termostat vana setleri pirinçten üretilmekte olup antik bronz, siyah veya beyaz renklerinde seçilebiliyor.

Köşe dönüşler için özel dilim parçası temin edilebiliyor.  Kendinden ayaklı nostaljik döküme radyatör modelleri duvara asılmak istendiğinde ayaksız ve taşıyıcı duvar aparatı ile birlikte sipariş edilebiliyor.

Opsiyonel olarak sunulan dekoratif kapama aksesuarı sayesinde ise radyatöre giren tesisat borusunu gizlemek mümkün.

Kalite Anlayışı
Fransa'dan ithal edilen ve son teknolojiye sahip tesislerde üretilen bu nostaljik döküm radyatör koleksiyonu EN 442 normunda. Tüm nostaljik döküm radyatörler üretim sürecinde 10,5 bar basınç altında dayanıklılık testine tabi tutuluyor ve toz boya ile boyanıp gerekli kalite kontroller yapılarak uluslararası taşımacılığa uygun şekilde paketleniyor.

bottom of page